مزایای استفاده از کامپوزیتها

موارد و مزایایی استفاده از کامپوزیتها با توجه به ویژگی های آن

برخی از مزایای استفاده از کامپوزیتها به شرح ذیل می باشد:

وزن بسیار کم؛ استحکام و مقاومت بالا؛ دوام و عمر طولانی قابل توجه؛ پایداری نسبی دربرابر اشعه UV و مقاومت شیمیائی.

کامپوزیتهای ساخته شده از فیبرهای شیشه ای یا قطعات فایبرگلاس دارای رتبه اول گسترش کاربرد؛ در صنایع مختلف هستند.

قطعات فایبرگلاس در هر شکل قابلیت تولید دارد و ضمن دارا بودن خواص مکانیکی طراحی شده از صرفه اقتصادی قابل توجهی نیز برخودارباشند.

امروزه در سراسر دنیا مقاومترین مخازن دربرابر حرارت و اسید از جنس فایبرگلاس تولید میشود. بطور مثال سینکهای آزمایشگاهی ضد اسید پلیمری را نمی توان از پلی اتیلن ساخت زیرا اسید به سرعت با پلی اتیلن واکنش نشان داده و سبب خوردگی مخزن میشود و در این موارد حتما می باید از فایبرگلاس جهت ساخت مخازن نگهداری اسید استفاده نمود.

در سپتیکهای بتنی بعد از تشکیل لایه  های لجن و شروع فعالیت باکتری زمینه خوردگی دیواره سپتیک فراهم میگردد و با نفوذ فاضلاب داخل سپتیک به بیرون از مخزن خاک اطراف آن بوی تعفن به خود میگیرد که در این صورت کل خاک اطراف محیط سپتیک به مرور زمان آلوده به انواع باکتری و بوی بسیار بد و آزار دهنده ای خواهد شد.

در فرآیند تجزیه شدن فاضلاب بوسیله باکتری های بی هوازی مقدار بسیار زیادی اسید تولید می شود و محیط اسیدی ایجاد شده درون سپتیک زمینه خوردگی را برای مخزن فراهم میکند.

بهتر است بدانید تنها ماده ای که هیچگاه در طبیعت تجزیه نخواهد شد حتی در مقابل نور مستفیم خورشید همین ورقهای کامپوزیتی پلیمری یا فایبرگلاس میباشد .