فایبرگلاس چیست؟

فایبر گلاس چیست و چه کاربردی دارد

فایبرگلاس یک نوع پلاستیک تقویت شده با فیبر است که به طور خاص الیاف تقویت کننده الیاف شیشه هستند. الیاف شیشه بطور تصادفی در یک ورق مسطح در کنارهم قرار کرفته اند که در اصطلاح به آن chopped strand mat یا حصیر ساخته شده از رشته های خرد شده میگویند.

فایبر گلاس بسته به نوع کاربرد از انواع مختلفی از فیبرهای شیشه ای ساخته میشود که این الیاف همه دارای سیلیکا و یا سیلیکات، با مقادیر مختلفی از اکسیدهای کلسیم، منیزیم، و گاهی اوقات بور هستند. فایبر گلاس از نوع مواد سبک قوی است و برای بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار میگیرد.

هر چند نمیتوان فایبرگلاس را با استحکام کامپوزیتهای با پایه ی کربن مقایسه نمود، اما شکنندگی کمتر و ارزان تر بودن مواد اولیه آن یک مزیت انکار ناشدنی است. این ترکیب از نظر وزن و قدرت و استحکام از بسیاری از فلزات بهتر عمل میکند و خاصیت شکل دهی آسان آن راه را برای تولید قطعات پیچیده که ممکن است هرگز به راحتی با فلزات تولید نشوند را هموار کرده است.

از موارد استفاده میتوان به مواردی همچون هواپیما، قایق، اتومبیل( کابین عقب پراید ، کابین عقب وانت ، کابین عقب آریسان، کابین عقب ال 90، کابین عقب هایلوکس )، وان حمام و محوطه، استخر، سونا، حمام آب گرم، مخازن سپتیک، مخازن آب، بام، لوله های، روکش فلزات، کست، تخته موج سواری، و پوست خارجی دربها اشاره نمود.ما در مجموعه ی کابین سازان قدرت و انعطاف این ترکیب سودمند را در جهت تولید اتاق عقب وانت یا کابین وانت و همچنین قطعات فایبر گلاس سفارشی بکار برده ایم.

از دیگر نامهای فایبر گلاس GRP (glass-reinforced plastic) glass-fiber reinforced plastic (GFRP) یا پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه را میتوان نام برد.