کاربردهای فایبرگلاس

با برخی از کاربردهای فایبر گلاس آشنا شوید

امروزه کاربردهای فایبرگلاس در صنایع مختلف غیر قابل انکار است و به جرات می توان گفت که صنعت فایبرگلاس در عمده صنایع و مصنوعات کاربرد دارد که به چند شاخه اصلی آن اشاره می کنیم:

عایق بندی یا ایزولاسیون:

از فایبرگلاس می توان در هر زمینه از عایق کاری استفاده نمود.چون این مواد عایق رطوبت ، گرما و سرما و همچنین عایق جریان برق می باشد.

در ایزولاسیون انواع استخر های شنا و حوضچه های پرورش ماهی و غیره کاربرد دارد.دیوار پوش های فایبرگلاسی در طرح ها و رنگ های مختلف برای جلوگیری از هدر رفتن سرما و گرما استفاده می شود.

ضمنا وسایل و دستگاه هایی که در اثر سایش و رطوبت خورندگی پیدا می کنند نظیر انواع سوله های مخلوط کن مواد ساینده با استفاده از فایبرگلاس میتوان از خورندگی آنها جلوگیری کرد.

ساخت قطعات خودرو و هواپیما با فایبرگلاس

یکی دیگر از کاربردهای فایبرگلاس سبکی سازه ها می باشد که به دلیل داشتن جرم بسیار کم و مقاومت بالا نسبت به فلزات کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف از جمله هواپیما سازی ، ماشین سازی (کابین عقب پراید،کابین عقب آریسان،کابین عقب مزدا و … )  ، انواع لوله های آب و فاظلاب دارد.

مطالعه بیشتر در این زمینه

فایبرگلاس

فایبرگلاس در واقع الیاف معدنی ساخته شده که به طور فراوانی  در آمریکا و در سایر کشورها استفاده می شوند. فایبرگلاس که برای اولین بار در دهه 1920 تولید شد ، در دهه 1950 هنگامی که برخی از اثرات مخرب ازبست برای سلامتی آشکار می شد ، به عنوان یک جانشین محبوب برای آزبست تبدیل شد. به دلیل شباهت شکل بین فایبرگلاس و الیاف آزبست ، فایبرگلاس در بسیاری از کاربردها مانند عایق های الکتریکی ، حرارتی و صوتی و افزودن تقویت کننده های ساختاری و مقاومت در برابر حرارت به مواد ، به طور موثر جایگزین آزبست شد.

شباهت های به آزبست ، که باعث می شود فایبرگلاس بسیار متنوع شود ، همچنین باعث نگرانی برخی از افراد می شود که ممکن است فایبرگلاس نیز اثرات مخرب سلامتی مشابهی داشته باشد. فایبرگلاس سه نوع اصلی دارد. هر نوع دارای ابعاد و خصوصیات فیزیکی متفاوتی است که مناسب بودن برای کاربردهای خاص را تحت تأثیر قرار می دهد و همچنین ممکن است به روش های مختلف بر سلامت انسان تأثیر بگذارد. این انواع الیاف پیوسته (مورد استفاده در عایق الکتریکی ، تقویت سیمان و پلاستیک) ، پشم عایق (برای عایق حرارتی و صوتی) و الیاف مخصوص (که برای مقاومت در برابر حرارت و مواد سبک وزن استفاده می شود) هستند.

در حال حاضر بحث های زیادی در مورد اثرات فایبرگلاس بر روی سلامتی وجود دارد. با این حال موافقت شده است که فایبرگلاس یک ماده تحریک کننده است. تحریک پوست به طور کلی با الیاف ضخیمی همراه است که در پشم های عایق و شیشه های رشته ای یافت می شودکه اگردرست استفاده نشود باعث اسیب می شود ما در فراز فایبر این تضمین را میدهیم که شما با هیچ مشکلی روبرو نخواهید شد.